Hyvä perushoito – hoitotyön laadun ydin

Hoitotyössä hyvä ja laadukas perushoito on edellytys terveyden edistämiselle. Hyvää perushoitoa edistetään STEPPI-hankkeissa. Hyvällä perushoidolla voidaan ennaltaehkäistä sairastumista, vähentää riskiä komplikaatioille sekä pienentää sairastumisesta koituvia haittoja.

Kaksi kättä yhdessä.

Hyvää perushoitoa on myös se, miten potilas tulee kohdatuksi ja millaisena potilas kokee saamansa hoidon laadun. Potilaalle annettavaan perushoitoon tulee panostaa, sillä se on yksi hoitotyön laadun ja vaikuttavuuden perustekijöistä.

Hyvää perushoitoa edistetään STEPPI-hankkeissa. Hankkeiden lähtökohtana on käytännöstä lähtöisin oleva tieto siitä, että potilaan perushoito on yksi hoitotyön vaikuttavuuden perustekijöistä ja se vaatii kehittämistä. STEPPI-hanke käynnistyi alkujaan jo vuonna 2015 ja sitä toteutettiin vuosina 2016–2020 useissa terveysalan organisaatioissa koko Suomessa. Perushoidon laadun kehittäminen jatkuu STEPPI 2 – Terveyttä tuottava perushoito 2021–2025 -hankkeena. Satakunnasta hankkeessa on mukana SAMK yhteistyössä Satakunnan hyvinvointialueen ammattilaisten kanssa.

STEPPI 2 -hankkeessa tarkoituksena on edelleen parantaa perushoidon laatua ja perushoitoon liittyvää osaamista valtakunnallisesti. Tavoitteena on, että terveydenhuoltoon tuotetaan näyttöön perustuvaa, laadukasta ja vaikuttavaa hoidon tarpeeseen perustuvaa perushoitoa. Lisäksi tavoitteena on potilaan perushoitoon liittyvän ammattitaidon ja osaamisen ylläpitäminen ja jatkuva kehittäminen sekä potilaan näkökulman huomioiminen. Kehittämistoimia kohdennetaan erityisesti potilaan kohtaamiseen, kohteluun, kommunikaatioon ja vuorovaikutukseen (aktiivinen kuuntelu, kunnioittaminen, arvostus, empatia) sekä potilaan yksityisyyteen liittyen (STEPPI 2 hankesuunnitelma 15.6.2021).

SAMKin ja Satakunnan hyvinvointialueen yhteistyönä järjestetään 10.10.2024 STEPPI-päivä. STEPPI-päivään ovat tervetulleita kaikki perushoidon laadukkaasta toteuttamisesta ja kehittämisestä kiinnostuneet terveysalan ammattilaiset sekä opiskelijat. Päivän aikana saat käytännönläheisiä vinkkejä perushoidon toteuttamiseen ja kuulet puheenvuoroja Satakunnassa tehdystä kehittämistyöstä

Jaa tämä sivu

Opiskelija kannettavan näytön ääressä.

Opinnäytetyö: Sosiaalialan aikuisopiskelijoiden toimeentulo, tulonmuodostus, työssäkäynti ja hyvinvointi SAMKissa

Joulukuussa 2024 julkaistiin AMK-opinnäytetyö, jossa tutkittiin sosiaalialan aikuisopiskelijoiden toimeentuloa, tulonmuodostusta, työssäkäyntiä ja hyvinvointia SAMKissa.

Yhteishaku kansainvälisiin tutkinto-ohjelmiin on päättynyt

Kevään ensimmäinen yhteishaku on päättynyt. SAMKissa oli haettavana kahdeksan ammattikorkeakoulututkintoon johtavaa koulutusta ja kolme ylempään ammattikorkeakoulututkintoon johtavaa koulutusta.

SAMKista valmistui joulukuussa yhteensä 348 opiskelijaa

SAMKista valmistui joulukuussa yhteensä 348 opiskelijaa. Valmistuneista 83 suoritti YAMK-tutkinnon. SAMK onnittelee kaikkia valmistuneita.