Harjoittelupaikka Australiassa tarjoaa ainutlaatuisia kokemuksia sosionomiopiskelijalle

Kolmannen vuoden sosionomiopiskelija Kirsi Wambua tiesi jo heti opintojensa alussa lähtevänsä vaihtoon. Australia valikoitui kohdemaaksi, koska sinne ei välttämättä muuten koskaan pääse käymään.

Kirsi nautti upeista maisemista Australian The Great Ocean Roadilla.
Kirsi nautti upeista maisemista Australian The Great Ocean Roadilla.

Lastensuojelutyössä työskentelevä Kirsi Wambua lähti laajentamaan osaamisaluettaan sosionomiopinnoilla. Opinnot ovat edenneet kovaa vauhtia ja vuoden 2025 alkupuolella hänen olisi tarkoitus valmistua.

Kahden kuukauden kestävän ammatillisen harjoittelun Kirsi suoritti Australiassa Gold Coastilla. Harjoittelupaikkana toimi Gold Coast Recreation & Sport Inc. Toimipiste tarjoaa luovaa liikuntaa liikuntarajoitteisille ja kehitysvammaisille asiakasryhmille.

– Ohjasin kollegoideni kanssa luovaa liikuntaa kehitysvammaisille ja liikuntarajoitteisille osallistujaryhmille. Osallistujille luotiin erilaisia liikuntaohjelmia heidän toiveidensa ja kykyjensä mukaan. Vaihtoehtoja oli runsaasti, aktiivisesta urheilusta taiteeseen, musiikkiin sekä ruuanlaittoon.

Uniikki ja eksoottinen Australia veti puoleensa

Kirsi tiesi jo opintojensa alussa haluavansa lähteä harjoitteluun ulkomaille. Nyt vaihtoon lähteminen oli mahdollista taloudellisesti, sillä aikoinaan lähihoitajaopintojaan suorittaessa säästöjä ei ollut ulkomaanvaihtoa varten.

– Kriteereinä minulla oli maa, jossa puhutaan englantia, jotta harjoittelussa suoriutuminen olisi helpompaa itselleni. Ajatuksena oli myös mennä jonnekin, minne ei tulisi muuten lähdettyä. Joten päätin lähteä Australiaan.

Ennen vaihtoon lähtemistä paperityöhön ja käytännön asioiden selvittämiseen meni aikaa. Tiedon puute teki prosessista haastavampaa. Lopulta kaikki järjestyi ja Kirsi pääsi matkalle hyvissä ajoin ennen harjoittelun alkua. Australiassa on huomattavasti kalliimpaa asua kuin Porissa ja asunnon saaminen oli haastavaa alueen asuntopulan vuoksi. Kallista asumista helpotti onneksi se, että SAMKista lähti harjoitteluun kaksi muuta fysioterapiaopiskelijaa, joiden kanssa Kirsi jakoi asumiskustannukset.

Kahden lapsen äitinä Kirsi on tottunut menoon ja meininkiin, joten toisinaan reissussa oli tyhjä ja yksinäinen olo.

– Jälkikäteen kuitenkin huomaan, kuinka hyvä oli hieman hidastaa tahtia ja keskittyä myös itseeni. Sain vaihdossa uusia tuttavuuksia ja uskomattomia kokemuksia. Viikonloppuisin matkustelin ympäri Gold Coastia, patikoin muutaman vuoren huipulle ihmettelemään äärettömän kaunista maisemaa, uin luonnon muodostamissa vesiputouksissa ja vietin päiviä rannalla kuuma hiekka varpaissani. Parasta oli kuitenkin palata kotiin perheen luo.

Luovia aktiviteetteja jokaiselle asiakkaalle

Harjoittelupaikassa työpäivät sisälsivät kaksi eri aktiviteettia. Vaihtoehtoja oli muun muassa surffaus, keilaus, kalastus, näytteleminen, jalkapallo, tennis ja padel. Aktiviteetteja on kehitetty niin, että jokainen asiakas pääsee osallistumaan toimintakykyjensä mukaan.

– Skeittauksessa esimerkiksi oli suunniteltu apuväline, johon osallistuja pääsi turvallisen kehikon sisään tuettuna seisomaan, ja ohjaajalla oli sähkökäyttöinen skeittilauta, jonka avulla hän kykeni työntämään vauhtia. Näin myös osallistujat, joista eräs oli sokea ja yksi istui pyörätuolissa, pääsivät skeittaamaan.

Työn ohella Kirsi oli päässyt myös kokeilemaan erilaisia aktiviteettejä ja hänen oma lempiaktiviteettinsa oli jousiammunta. Rec & sport järjestää vuosittain myös erilaisia leirejä. Kirsi pääsi mukaan Kokoda Park -leirille, jossa sai ylittää omia rajoja kokeilemalla muun muassa vaijeriliukua ja nuoralla tasapainottelua yläilmoissa.

– Oli mahtavaa nähdä osallistujien ilmeistä, kuinka he uskalsivat ylittää omat rajansa ja kokeilla jotain jännittävää ja uutta. Osallistujat viihtyivät toisiensa kanssa ja kannustivat toisiaan. He osasivat olla aidosti läsnä elämässä ja ovat äärettömän positiivisia.

Työ vaati myös paljon heittäytymistä. Ohjaajan työ Rec & sportissa sopi todella hyvin Kirsille, koska hän tykkää ja osaa heittäytyä kaikkiin juttuihin.

– Pääsin myös kokeilemaan, onnistuuko näytteleminen. Erään ryhmän kanssa harjoiteltiin näytelmää Wednesday Adamsin perheestä. Yhden kerran harjoituksista puuttui päänäyttelijämme eli Wednesday, joten kollegani heittivät minut keskelle näytelmää, jotta osallistujat voisivat harjoitella omat puheenvuoronsa.

Ulkomaanvaihto tarjosi elämyksiä

Matka oli unohtamaton ja Kirsi suosittelee ulkomaanvaihtoa jokaiselle, joka vähänkään harkitsee lähtöä. Ilman perheen tukea ja omia säästöjä ei olisi matka kuitenkaan onnistunut. Vielä harjoittelun päätyttyä Kirsi matkusti Melbourneen sekä Sydneyyn kokemaan kuuluisat nähtävyydet, kuten The Great Ocean Roadin Melbournen lähellä ja Oopperatalon Sydneyssä.

Valmistumisen jälkeen Kirsi jatkaa töitä lastensuojelun parissa. Opintojen kautta on avautunut uusia ovia ja tietoa, mitä kaikkea sosionomina voi tehdä.  Myös esihenkilön tehtävät tulevaisuudessa kiinnostavat Kirsiä.

– Opinnot ovat pistäneet ajatuksia liikkeelle, että ehkä joskus voisi jotain muutakin kokeilla. Lastensuojelutyö itsessään on minulla kuitenkin lähellä sydäntä.

—————

Kirsi Wambua
  • Kolmannen vuoden sosionomiopiskelija
  • Valmistuu helmikuussa 2025
  • Harjoittelupaikka Australiassa Gold Coast Recreation & Sport Inc.

—————

Artikkeli on kirjoitettu osana opiskelijoiden opinnoissaan tuottamaa juttusarjaa.

Jaa tämä sivu

Matias Maja istuu pöydän ääressä ja tekee muistiinpanoja paperille.

Insinööriopiskelija Matias Majan opinnäytetyöaihe syntyi yrityksen tarpeista

Matias Maja on neljännen vuoden energiatekniikan insinööriopiskelija SAMKissa. Kotikaupunki tuntui Porista kotoisin olevalle Matiakselle hyvältä vaihtoehdolta opiskelujen suhteen, eikä se ole odotuksia pettänyt. Pian valmistuva insinööriopiskelija on ollut tyytyväinen SAMKin tarjoamiin puitteisiin sekä opetukseen.

Sopimuksen allekirjoitustilaisuudessa olivat Puustellin HR-asiantuntija Eemeli Kakko (kuvassa vasemmalla), SAMKin kumppanuuspäällikkö Tanja Vaitiniemi ja osaamisaluejohtaja Heikki Haaparanta sekä Puustellin tehtaanjohtaja Tarmo Vesimäki.

SAMK ja Puustelli syventävät yhteistyötään kumppanuusohjelmassa

SAMK ja Puustelli Group Oy ovat tehneet pitkään yhteistyötä, joka vahvistuu nyt entisestään Puustellin liittyessä SAMKin uuteen kumppanuusohjelmaan.

Laitamilla-näyttelyn avajaiset.

Laitamilla-opinnäytetyönäyttely juhlistaa 60-vuotiasta kuvataiteen opetusta

Galleria Ars Porissa avautui Kankaanpään Taidekoulun kampukselta kuvataiteilijoiksi valmistuvien Laitamilla-opinnäytetyönäyttely.